BİR ERTELEYİCİNİN GÜNLÜĞÜ

     BİR ERTELEYİCİNİN GÜNLÜĞÜ     


Artık her Çarşamba ve Cumartesi düzenli olarak yeni yazı yayında olacak. Sonunda bir düzene sokabildim. Bunda evi ve kendimi düzene sokmamın etkisi büyük elbette.

 

Geçtiğimiz haftalarda çok tatlı bir youtube kanalı keşfettim. Ece Mer. Hayatındaki deneyimleri paylaşıyor. İzlemesi keyifli asla sıkmıyor. Son iki senedir minimalizm ile ilgileniyorum bu sayede bir sürü blog sayfası ve youtube kanalı keşfettim. Sevgili Ece Mer'in kanalını da böylece öğrenmiş oldum.

Kanalında en çok sevdiğim video dizisi olan "Erteleme" bu yazımın konusu.

Biraz üşengeç biriyim ve en küçük şeyi bile ertelerim. Bunlar genelde basit işler olur. Daha sonra bir dağ gibi yığılır, iş çıkmaza girer ve onları yapacak enerjiyi hiçbir zaman bulamam. Böyle anlarda kendimi harekete geçirmek için konuyla ilgili ya yazılar okuyor ya da videolar izliyorum. Birisinin çabaladığını görmek, işe koyulmasına tanık olmak beni motive ediyor ve harekete geçiyor.

Ece Mer, bu video dizisinde uzun zamandır bekleyen işleri sıra sıra yapıp bizlerle paylaşıyor.

Videoları izledikten sonra hemen bir liste yaptım. Bu her şey olabilir. Bacağı kırık bir sehpa, eve yapmak istediğiniz küçük dokunuşlar, spor ve hatta bir hayaliniz için adım atmak olabilir.

Benim listemde ilk sırada duvardaki çivi deliklerini kapatıp, duvarları boyamak vardı. Bir hafta içinde tüm odaları sırasıyla bitirdim. Yatak odasının ışığında problem vardı ve tam 1.5 sene sonra 10 dakika içinde tamiri yapıldı. Sadece 10 dakika.

Toplamayı sürekli ertelediğim evin küçük odası ise tam olarak bir felaketti. Bütün ıvır zıvırlar, kullanılmayan eşyalar, kullanılan ama ortalıktan kalksın diye atılmış küçük eşyalar. Tam bir kaos. Bütün günümü o odayı temizlemeye ve arındırmaya ayırdım. Akşam tüm işim bitmişti ve artık kedilerimin rahat rahat takılacağı bir odaları vardı. Bütün gün iş yapmaktan kollarım ve belim ağrısa da günün sonunda hafiflemiş ve mutluydum. Kedilerimde öyle. :)
Yaptığım birçok şeyi burada paylaşıyorum. Ertelediğim ve yapmaya başladığım dekorasyon fikirleri de her zaman olduğu gibi burada yer alacak.

Peki sizde erteleyenlerden mi yoksa bir an önce bitirenlerden misiniz?


🌴 🌵 🌾 🌿

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Yorum Gönder

11 Yorumlar

 1. Hoş geldin Ausecim :)
  İtiraf edeyim, ''erteleyici'' içerikli başlığı görünce yazı yazmayı erteleyen olarak kendini kastediyorsun zannettim. Yine de ilgisi var galiba. Oysa sen güncel hayatında gözüne takılan işlerden bahsediyormuşsun. Güzel bir kanal bulup kendini motive etmeyi garantilemişsin bence. Ellerine sağlık, ne güzel işler bitirmişsin öyle:)
  O halde ne diyoruz? Girişte bahsettiğin çarşamba ve cumartesileri düzenli yeni yayın girme olayı da düzene girdi artık. Er-te-len-me-ye-cek diyebiliriz:))
  Yeniden hoş geldin diyorum, kolaylıklar sevgili Ausecim. Sevgiler.💐💐💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş bulduuuum Zeugmacım :))
   İlgisi var Zeugmacım :) her işi ertelediğim gibi yazmayı da son iki ayda sürekli erteledim. Başına geçince yazacağımı bildiğim halde bahaneler üretip ertelemeye devam ettim. Neyse ki çok çok uzun aralar vermeden durumu toparlamaya başladım. :))
   Yayın günlerini ayarlamış olmak kafamı inanılmaz rahatlattı ve evet er-te-len-me-ye-cek. Çok teşekkür ederim destek veren güzel yorumun için Zeugmacım kocaman sevgilerimle 💖💖💖💖💐

   Sil
 2. Ben de sık sık ertelerim. Gün içinde yapılması gereken şeyleri yapmaya çalışırım ama diğer şeyleri ertelerim. Özellikle mutsuz hissettiğim anlarda kolumu bile kaldırmak gelmez içimden.
  Arada boş vakit bulunca aylarca ertelediğim bir iş varsa onu halletmeye çalışırım. Aslında tek işe odaklanıp yapmak, aynı anda çok şeyi yapmaya çalışmaktan daha mantıklı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ben de öyle! Mutsuz olduğum zamanlar hiç bir iş yapmak istemiyorum ancak öfkeliyken durum değişiyor nedense. Garip :)
   Çok haklısın. Hep birden fazla iş yapmaya çalıştığımız için oluyor zaten gözümüzde çok büyütüyoruz ve yapımıyoruz :) Çok teşekkürler yorumun için^^

   Sil
 3. Yıllar önce erteleyen biriydim. Bende Başak Kablan'ın "o kıç yerinden kalkacak" sözü ile ve bir kaç katıldığım eğitim ile hemen aksiyona geçen birine dönüştüm. Ve inanılmaz verimli bir hayat sağlıyor.
  Yazılarını özledik, arayı açma tatlı kız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım o videoyu izlemiştim :) Kesinlikle! daha verimli daha iyi bir hayat sağlıyor. Asıl yapılması gereken işlere, hayatı yaşamaya vakit kalıyor.
   Çok teşekkür ederim sevgili Dadacımm :)) <3

   Sil
 4. Hoşgeldiniz sizi yeniden görmek çok güzel:)) Ertelediğimiz şeyler sizin de fark ettiğiniz gibi basit ama bir türlü eş gitmeyen, nasılsa yaparım moduna sokan işler:) Ne güzel ki bunu atlatmayı başarmışsınız:) Daha çok yazı bekliyoruz, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş bulduum :) Gerçekten öyle "nasılsa yaparım" deyip biriktiriyorum ve o işler aylarca evin ortasında bekliyor. :D Çok teşekkür ederimm :))

   Sil
 5. bazen hemen yapasım tutar, bazen de keyfimi dinlerim.O ne zaman isterse :)

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿