PİLATES ve HAYATIMDAKİ YERİ

     Pilates ve Hayatımdaki Yeri     Spor sürecini, şablonlarla haftalık ya da aylık olarak blogumda paylaşacağımdan söz etmiştim. Bunu bir yazı dizisine çevirme fikri cazip geldi ve ilk bölümü yazdım.

🌿Bölüm 1: Pilates ve Hayatımdaki Yeri

Başladığım dönemde Youtube'da kaynak neredeyse hiç yoktu. TV'de Ebru Şallı'nın bir programı vardı ancak tüm gün okulda olduğum için bölümleri takip edemiyordum. Neyse ki programın yayınlandığı kanal, bölümleri web sitesine yüklemişti. Böylece istediğim bölümü izleyip, istediğim zaman yapabiliyordum.
Uzun bir süre Ebru Şallı'nın videolarını izleyerek pilates yapmaya devam ettim. Hareketleri artık biliyordum ve istediğim zaman istediğim yerde yapabiliyordum.
O zamanlar Formsanté dergisinin sıkı takipçisiydim. Dergi, birçok sayısında sağlıklı tariflerin bulunduğu ya da egzersiz hareketlerinin olduğu kartları hediye ediyordu. Bir süre oradaki hareketleri yaptım, ardından Pinterest'ten birçok farklı hareketler bulup onları denedim. Düzensizde olsa pilates hayatımda hep oldu.
Bir gün dolabın karşısına geçtim ve hiç bir kıyafetimin olmadığını farkettim. Yeni kıyafet almak istemiyorum ve her yere eşofmanla gidiyorum.
O görüntüden sonra, istediğim bedene ulaşabilmek için 1 yıl boyunca günde iki kez düzenli pilates yaptım. Bunu yaparken turizmde çalışıyordum ve çok yoruluyordum. Üstelik evlilik hazırlıkları ile boğuşuyordum. Buna rağmen hiç aksatmadım. Hatta çalışırken molalarda, tuvalette ya da giyinme odalarında pilates hareketleri yapıyordum.
Sadece 15-20 dakika çalışarak, yaklaşık 9-10 kilo verip 65 kiloya indim. İdeal kilomun üstündeydim ancak vücudum sıkılaşmıştı ve kas oranım artmıştı. O yüzden tartıdaki rakama çok takılmadım. ( Tabii bunu takmamakta epey zaman aldı)
Spor salonuna gitmeden evde, kendi güvenli alanınızda rahat rahat yapabileceğiniz çeşit çeşit egzersiz videoları var. Yaptıklarımdan farklı olan yeni bir Youtube Kanalı daha keşfettim. Onu da diğer bölümlerde paylaşacağım.


Eğer "gerçekten" istiyorsam mutlaka başarırım.
Herkes gibi...

🌴 🌵 🌾 🌿

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Yorum Gönder

22 Yorumlar

 1. Pilates bana eğlenceli geliyor. Bazen video izleyip yapıyorum da devamı gelmiyor. Bir de kilo vermek istemiyorum, sabit kalarak yapabileceğim bir spor benim için daha iyi olur. Hemen kilo vermeye meyilli yapım var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ağır programlar yapmanıza gerek yok ne güzel :)

   Sil
 2. Evde spor yapmak çok zor. Bunu başarabilenlerin özverilerine disiplinlerine hayranım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gibi evde olmayı sevenler için zor değil esasında :) Özellikle pilates için. Egzersiz aletleri olmadan da yapılıyor olması büyük kolaylık :)

   Sil
 3. İstedikten sonra her yerde, kısa kısa olsa da spor yapılabiliyor ama nasıl bir irademiz varsa hep olumsuza zorluyor bizi:-)) Ne kadar faydalı şey varsa mazeret uydurmaya yönlendiriyor:-)) O döngüyü ne güzel kırmışsınız hemde o kadar yoğunluk içerisinde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde bahane uydurduğum ve ertelediğim bir dönem olmuştu. E bir yere kadar tabii :) Çok teşekkür ederim :) :)

   Sil
 4. Azmin zaferi. Devamını da okumak isterim 🧿😊🌺🤚

  YanıtlaSil
 5. Kardeşim bir dönem pilates yaptı. Bir kaç kere ona eşlik ettim. Sonra bıraktım. Ben yürüyüş yapıyorum. Uzun uzun yürürüm. Hatta abarttığım bile oluyor. Ama bana iyi geliyor. Kafamı toplamama yardımcı oluyor. Hem vücut hem kafa, bir taşla iki kuş vuruyorum :) Pilatesin hayatındaki yeri çok güzel. Umarım her zaman sana iyi gelir. Sevgiler ❤❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüş çok başka :) Vücudu diri tutarken, zihnide açıyor, rahatlatıyor. Çok teşekkür ederim 💖💖

   Sil
 6. İraden, ilham verici :) Hayatta ne istersen yaparsın bu iradeyle.

  YanıtlaSil
 7. Hiçbir kıyafetin olmadığını farkettiğinde asla yenilerini almaya gitmeyeceksin. İşin başlangıcını iyi keşfetmiş ve iyi ki taviz vermemişsin Ausecim. Etkili bir yol. Yalnız pandemide evlerde genelde bol giysiler, eşofmanlar, lastik belli taytlar vs giymemiz esas giysilerimizin daralmaya başladığını anlamamızı engelliyor. Arada test etmek gerek:) 9-10 kilo hiç de fena değil. İstikrar ve tabii ki kas oranı önemli. Başarılı sonuç teşvik edicidir. Zaten sende aşırı kilo yoktu.Üç-beş kilo daha verdiğinde yeter bana göre.
  Çok tebrikler, kolaylıklar Ausecim 💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalıştığım günler dışında o eşofman üzerime yapıştı resmen Zeugmacım. Kıyafetim o kadar çok ki. Yeniden alışveriş yapmak çok gereksiz. Kilo vermek en iyi çözüm :) Çok çok teşekkür ederim Zeugmacım 💖💖💖

   Sil
 8. yapmak lazım,dan öte geçemiyorum epeydir. Çalışırken hiç yapmadım, emekli olur olmaz İsmek'in kurslarına gittim epeyce. Ama kenidi başına yapabilmek için irade lazım:) Tebrik ediyorum, devam.

  YanıtlaSil
 9. maşallah maşallah sana :)

  YanıtlaSil
 10. Ben pek sevmiyorum salonları. Herkesle aynı anda harala gürele spor yapmak nedense iyi hissettirmiyor bana. Evde en güzeli , ohhh miisss :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Aynı böyle düşünüyorum :) Öyle ortamlarda kendimi çok kasıyorum. Ev rahat, güvenli ve aynen missss gibi :))) 💖

   Sil
 11. bu pilatesi erkeklerde yapar mı? spor sonuçta öyle değil mi?. bu arada konu çok düzenli güzel gözüktü gözüme teşekkürler.

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿