SAVE RALPH │İZLEYİN VE DÜŞÜNÜN


Hayvan Deneyleri ile alakalı "Save Ralph" isimli muhteşem bir kısa film paylaşıldı. Birçok kişi tarafından da paylaşılarak yayıldı. Birçok haber sitesinde ve sosyal medyada paylaşılıyor. Bunun olması çok güzel. Böylece farkında olmayanlar bile durumun ciddiyetini anladılar. Ancak iş sadece paylaşmakla bitmiyor. Asıl iş deney yapan markalardan ürün almamakta.

Yaklaşık 3 sene önce güzellik Blogger'ı birkaç arkadaşım Instagram hesaplarından hayvan deneyi yapan ürünleri artık satın almayacaklarını bildirdiler. Bununla ilk o zaman yüzleşmiştim. Konuyla ilgili yazılar okuyup, görselleri gördükten sonra hiç düşünmeden bende bir duyuru paylaştım. "Artık hayvan deneyi yapan markalardan ürün satın almayacağım".
O günden beri bir ürün almadan önce mutlaka kontrol ediyorum ve öyle alıyorum. Deneysiz ürün yeterince var, bunu paylaşan hesapları kolayca Instagram'dan bulabilirsiniz. Deney yapan markaların sayısı ise az değil. İmzalar toplanıyor, duyurular yapılıyor ancak büyük markalarda bu yönde bir gelişme yok. Satın almaya devam ettikçe de deneyler devam edecektir. Herkesin net biçimde tepkisini ortaya koyması gerekiyor.
Burada iş bizlere düşüyor. Güzellik uğruna deney yapılan, hayatlarından olan o hayvanlar. Düşünün sadece düşünün.

Sadece kozmetik ürünlerinde değil, temizlik, hijyen ürünlerinde de bu titizliği göstermek gerekiyor. Hayvan testi yapmayan ürünlerin ambalajlarının arkasında deney yapmadıklarına dair bulunan tavşan logoları oluyor. Bazı markalarda konuyla ilgili net açıklamalar yapıp, hayvan deneyi yapmadıklarını web sitelerinde belirtiyorlar. Vegan ibaresi bulunan ama hayvan deneyi yapan markalar da var. Bu sebeple arkasını iyi araştırmak lazım. Vegan olan her ürün test yapmıyor değil maalesef.

Bunu yapmak zorundayız. Kişisel ihtiyaçlarımız için, güzellik için hayvanlar acı çekmemeli. Örnek olarak elimdeki ürünlerden bazıları:

Yorum Gönder

14 Yorumlar

 1. hımm teşekkürler faydalı bilgi oldu :)

  YanıtlaSil
 2. Instagram'daki o kısa film ne kadar etkileyici öyle. Tüylerim ürperdi inan. Hayvanların bazı sektörler için acımasızca kullanıldıklarını, diri diri postlarının söküldüğünü, derilerinin, kürklerinin kullanıldığını biliyordum da güzellik ürünlerinde bu kadar yaygın kullanıldığını bilmiyordum. Ürünlerdeki tavşan logosundan da haberim yoktu. Off. O kısa filmdeki tavşanın gözleri aklımdan hiç çıkmayacak sanırım:((
  Verdiğin son linki silmiş sanırım vegantavşan. Oysa az önce silinmemişti. Ve ben oradaki listede konuya dahil saç boyasından diş macunlarına kadar epey ürün görmüştüm. Neden sildi acaba?
  Nemlendirici, saç boyası ve ruj haricinde kullandığım güzellik ürünü yok aslında ki maskeden sonra ruja da gerek kalmadı. Ama konuyla ilgili tüm tanıdıklarımı uyaracağım Ausecim. Çok çok önemli bir konuya parmak basmışsın. Duyarlılığın için teşekkür ederim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? :( İzlerken kendimi çok kötü hissettim. Umarım birçok kişide hissetmiştir. Yoksa bu testlerin önüne geçilemez. Acilen insanların satın almayı durdurması lazım. Bu sadece kozmetik sektörü değil, temizlik ve hijyen ürünlerini de kapsıyor. Her ürün için hayvanlar kullanılıyor. :((
   Vegatavşan'ın linkine baktım şimdi sorunsuz açılıyor ben de Zeugmacım, acaba güncelleme mi yaptı? Ya da teknik bir sorun mu oldu? Tekrar bir kontrol et istersen.
   Nemlendirici, ruj, saç boyası hatta temizlik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test yapmamış olanları da var Zeugmacım. İlk etapta insan zorlanıyor yalan yok zira deney yapan marka o kadar çok ki. Neyse ki bu kısa filmden sonra hepsi biraz kıpırdamaya başladı. Paylaştığım hesaplardan da test yapmayan markalara ulaşabilirsin. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim Zeugmacım, kocaman sevgilerimle.

   Sil
  2. Evet evet, sayfa açıldı Ausecim. Herhalde güncelleme yapıyordu o ara. Çünkü ben okuduğum o linke bir süre sonra üst üste 2 defa daha tıkladığımda bu kez ve "Aradığınız sayfa ne yazık ki bulunamadı" benzeri uyarı aldığımdan eminim.
   İlgin için teşekkürler Ausem❤💐

   Sil
  3. Büyük ihtimalle güncelleme yapıyordu Zeugmacım. Çünkü marka listesi sürekli değişmekte. Havyan deneyi yapmayı bırakan markalar oluyor ya da bir anda hayvan deneyi yapmaya başlamış markalar türüyor.
   Ben teşekkür ederim güzel yorumların ve ilgin için canım Zeugmacım. 💖💖💐🥰🥰

   Sil
 3. Tavşan simgesinin o anlama geldiğini bilmiyordum, teşekkürler bilgi için. Kozmetik ürünü neredeyse hiç kullanmıyorum ama yine de dikkat edeceğim markalara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temizlik ve hijyen ürünlerini almadan öncede kontrol edebilirsiniz :) Ne yazık ki o ürünler için birçok hayvan acı çekiyor. Çok teşekkürler yorumunuz için.

   Sil
 4. Sosyal medya gerçekten çok güçlü bir mecra. Amacına uygun kullanıldığında büyük farkındalık yaratıyor. Ben açıkçası konudan bi haberdim ve sosyal medya sayesinde ne olduğunu öğrendim ve anladım. Sizi de bu farkındalık yaratan yazınından ve paylaşımlarınızdan dolayı tebrik ederim. Selamlar, sevgiler:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle! Amacına uygun kullanıldığında çok işe yarıyor. Bu her konuda geçerli kadın cinayetleri, tecavüzler, istismarlar, hayvan cinayetleri. Twitter'da gündem oldu diye tutuklanan suçluları düşünün. Garip ama gerçek. Olması gerektiği gibi olsun diye insanlar ellerinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu kısa filminde yayılması çok iyi oldu. Bakın siz de bu sayede öğrenmişsiniz ne güzel :) Umarım birçok kişide anlar. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, kocaman sevgilerimle :)

   Sil
 5. Maalesef ki hepimizin makyaj çantasında bu ürünlerden birer ikişer var. Ve daha bilmediğimiz bir sürü temizlik malzemesi, gıda vs bir çoğu hayvan deneyleri yapıyor. Çok üzücü, çok vahşi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki. Kozmetik ve temizlik ürünlerinin dışında ilaçlar içinde denek olarak kullanılıyor aynı zamanda üniversiteler içinde. Çok üzücü. Umarım bunun yayılması bazı şeylerin değişmesine sebep olur.

   Sil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿