AHŞAP TEL DOLAP │KENDİN YAP │DIY

 
ahsap-tel-dolap
AHŞAP TEL DOLAP
 • Tel dolabın önceki hali olarak koyduğum görsel alışveriş yaptığım siteden alıntı. Kulpu farklı görünüyor. Neyse ki gelenin kulpunu daha çok beğendim. :) 

Babaannemin, anneannemin hemen hemen tüm büyüklerimin evinde olan tel dolap son zamanlarda oldukça popüler ve birçok evde var. Uzun süredir istediğim ancak fiyatlarından dolayı bir türlü alamadığım tel dolabın ham halini bir internet sitesinden uygun fiyata almıştım geçen sene. Boyamayı ve yenilemeyi seven ben için keyifli bir uğraştı bu. Boyanmış halleri 200-300 civarı satılırken ham halini indirimli olarak 70 TL gibi bir fiyata aldım.

 • Rengine çok önceden karar vermiştim. Ihlamur Yeşili. Onu bulamayınca sardunya rengini aldım.
 • Aydınlık olması içinse iç rengini vanilya rengi seçtim. İç ve dış yüzeye 3 kat boya uyguladım. Boya aralarında ise 1-2 saat bekledim.
 • Kulplarını ve menteşe bölümlerini olduğu gibi bıraktım, isterseniz boyayabilirsiniz.
 • Kenarlarına eskitme görünümü vermek için, ince bir süngerle çok hafif kahverengi uyguladım.
 • Daha önceden çıktısını aldığım kaktüs resmini kesip beyaz tutkal ile yapıştırdım. Tamamen yapışması için kaktüsün üzerine bir kat beyaz tutkal uyguladım. (Burada abartmamak önemli)
 • Eğer tepsi gibi sürekli kullanılan bir obje olmayacaksa ahşap boyamaların üzerine vernik atmıyorum. Boyanın mat halini daha çok seviyorum. Bu sebeple tel dolaba vernik uygulamadım.

ahsap-boyama-nasil-yapilir


İçine seneler önce aldığım uzak doğu çay takımının fincanlarını yerleştirdim, renkli kaseleri koydum, köşesine ahşap süs astım ve duvara iç kısımdan vidaladım.
İleride büyük olanından alıp boyamayı düşünüyorum hatta kendim bile yapabilirim kim bilir :).

Boyalar
Rich Sardunya 2210
ARTDECO Vanilya
ARTDECO Kahverengi

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Instagram : @auseesuablog

auseblog@gmail.com


Yorum Gönder

30 Yorumlar

 1. paylaşım için thanks ause...

  YanıtlaSil
 2. kadının elinin değdiği her şey güzelleşiyor. Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Boyanmış hali harika görünüyor, bayıldım. Eline sağlık. :) Ahşap boyama zevkli iştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, beğenmene sevindim :)) gerçekten çok zevkli.

   Sil
 4. Yazılarını okumayı işte bu yüzden seviyorum. Hem yeteneklisin, hem sayende bir çok şey öğreniyorum. Huzuru da unutmamak lazım ❤ Ellerine sağlık, harika olmuş. Bizim evde böyle bir iki eşya var. Ne yapabilirim diye düşünüyordum. Bana harika bir fikir verdin. Boyalarla oynamayı seviyorum da :) Geriye sadece annemi ikna etmek kalıyor 🙃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım İnci ne güzel bir yorum bu böyle :)) Çok çok teşekkür ederim. ❤
   Harika işler çıkaracağına eminim, hemen ikna etmeye başlamalısın :) şimdiden meraklandım bile:))❤ ❤

   Sil
 5. İlk hali ile son hali arasında çok ciddi bir fark var. Daha nostaljik ve farklı bir hava olmuş, büyük emek harcayarak yaptığınız işlemler sonrasında. Ayrıca kulp ve menteşeler renk ile uyumlu, aynı şekilde bırakmak bence çok yerinde olmuş:-) Ham hali ile boyalı halinin satış fiyatları çok farklı. 3 kat boya ve diğer işlemler sonrası aynı denkliğe geldi mi peki? :-) Gerçi gelse bile bence değer, hem keyif almışsınızdır hem de istediğiniz gibi olmuştur. Emeğinize sağlık, gerçekten çok başarılı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, beğenmenize çok sevindim :))
   Büyük fiyat farkı var. Boyaların tanesi o dönem 10 TL gibi bir fiyattı. Kahverengi elimde mevcuttu sadece sardunya ve vanilya rengini almış oldum :) 70 TL ye bir 20 TL daha eklendi. Gerisi keyif işi zaten dediğiniz gibi hem de istediğim gibi oldu. :)) Tekrar çok teşekkürler!

   Sil
 6. Hey gidi tel dolaplar :) Bunlara özenmen ve yapman çok güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Dönemin en güzel parçalarıydı belki de, değeri geç bilindi :)

   Sil
 7. Tek kelimeyle harika..Bende beyaz üzerine püskürtme tekniğiyle boyadım ama doğruyu söylemek gerekirse seninki daha güzel olmuş ausem.Ellerine sağlık.....❤️🌼

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni yerim!❤️ Bence seninki hem farklı hem inanılmaz güzel oldu :) Onu da bir ara paylaşmalıyız bence. Çok teşekkür ederim güzellik abidem! :) ❤️

   Sil
 8. Eşyaları böylesine güzel şekilde değiştirmek hayranlık uyandırıyor. :) Çok güzel olmuş. Özellikle renklere bayıldım. Önceki hali ne kadar karanlık duruyor, iç boyama çok mantıklı fikir olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Renklerini bende çok seviyorum. :) İç kısmı boyamasaydım eğer çok karanlık olacaktı ve ne koysam görünmeyecekti :)

   Sil
 9. Çok güzel olmuş.
  Tam değişim olmuş. Rengi de güzel.

  YanıtlaSil
 10. Benim de rahmetli anneannemin evinde vardı tel dolap. Bunun en az üç misli büyüklükteydi ama. Değişmez özelliği adı üzerinde telli olması galiba:)
  Nostaljik ve çok şık bir obje çıkmış elinden Ausecim. Bayıldım. Kullandığın renkler, fincanların, etrafındaki düzenleme de harika. Zevk sahibi olmak farklı şey vesselam.
  Yapılış detaylarını vermen, renk konusunda yardımcı olman ayrı güzellik. Emeğine sağlık Ausecim. Güle güle kullanman dileğiyle, sevgiler...😊🙌💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babaannemin, anneannemin evindekilerde bundan kat kat büyüktü Zeugmacım :) Maalesef o kadar büyüğünü almak çok masraflı. Belki ham halini ya da ikinci elini daha uyguna bulabilirim ama o da zor sanırım :)
   Beğendiğine çok çok sevindim, mutlu oldum. Güzel yorumun içinde çok çok teşekkür ederim Zeugmacım kocaman sevgilerimle :)💖💖💖💖

   Sil
 11. Yeni hali harika görünüyor:)
  Eline emeğine sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, beğendiğine sevindim :)

   Sil
 12. Ne kadar da güzel olmuş. Rengine de bayıldım. Eline, emeğine sağlık. :) Güle güle kullan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğine çok sevindim, çok teşekkür ederimmm :))💖

   Sil
 13. Bodrumda bir kaç yerde bunlardan görmüştüm aklıma o geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahi mi :) Bende İzmir ve Kaş'ta buluna bazı restoran ve kafelerde denk gelmiştim. :) Nostaljik güzel ürünler çok seviyorum :)

   Sil
 14. Rengi ve görünüşü harika olmuş, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) beğendiğinize sevindim:)

   Sil
 15. ıhlamur yeşili, sardunya, vanilya ne güzel renkler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi Deep :) Bende çok seviyorum, abartısız güzel renkler :)

   Sil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿