KEDİLİ HAYAT │KEDİ BÜYÜTÜRKEN YAPTIĞIM İLK HATA

KEDİM-NEDEN-ISIRIYOR
   Muffin'den Haberler   

Yumuşak ısırıklarla başlayan maceramız, iz bırakan ısırıklar ile devam ediyor. Yavru kedi büyütürken belki de en dikkat etmemiz gereken şey davranışlarımız. (Çocuk büyütürken olduğu gibi)

Eve ilk geldiği günden beri Muffin'in dikkatini ayaklarımızla, parmaklarımızla ve ellerimizle şekiller yaparak çekmeye çalıştık. Bir süre sonra o da bize karşılık verip, parmaklarımızla oynamaya başladı. İlk etapta çok hafif hafif ısırıyordu, zarar vermediği için biz de müsaade ediyorduk. Etmez olaydık! :) Muffin Hanımın içindeki canavarı uyandırdık!
Yaklaşık 1 haftadır da bunun üzerine eğitim vermeye çalışıyorum. Bir yandan evden çalışmak, diğer yandan sürekli ısırarak oyun oynamak isteyen canavar Muffin hanımla günümün nasıl geçtiğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.
Bir yandan da bu ısırık sorununu nasıl hallederim diye çözüm arıyorum. İlk etapta sorunun neden kaynaklandığını çözmek önemli.

Bunu, oyun oynarken yapabilir, sinirlendiği için ve istemediği bir bölgesine dokunduğunuz zaman yapabilir ya da bulunduğu ortamdan memnun kalmadığında gösterdiği bir tepkide olabilir.

NASIL ÇÖZERİZ?

Çoğunlukla işe yarayan çözümler ve en çok önerilenler şöyle;

NET BİR TONLA HAYIR! KOMUTU: Hatta HAYIR! Komutunu parmak şıklatarak destekleyebilirsiniz.

Şşşşşşşşt! KOMUTU: Gündelik hayatta yaygın olan bir ifade :) Çocuklarda olduğu kadar kedilerde de işe yarıyor.

SU DOLU SPREY ŞİŞE: Sudan rahatsız oldukları kadar sprey şişenin çıkardığı "fıs" sesinden de rahatsız olabiliyorlar.

BAŞKA BİR ODAYA KOYMAK: Şiddetli ısırıklar yaptığında, sakince ve yavaş şekilde onu başka bir odaya koyup bir süre orada yalnız bırakmak.

KÜSMEK, ONUNLA OYUN OYNAMAYI BIRAKMAK: Oyun oynarken ısırdıklarında hayır demenize rağmen yapmaya devam ediyorsa, yavaşça kedinizin yanından uzaklaşın ve hareketsiz kalın. Hiçbir hareketine tepki vermeyin. Kardeşleri ile oyun oynarken ısırıldıklarında küstüklerini bu şekilde belli ediyorlarmış. :)

Ben hangisini denedim: Hepsini. :)

 • Sprey şişeyi, özellikle çıkmasını istemediğim yerlerde ve onun için zararlı olacak bitkilerin yanına çıktığı zaman kullanıyorum. Isırmasını engellediği gibi bunda da işe yarıyor. Tabii abartmamakta fayda var. (Muffin hanım artık zıplayarak her yere çıkabilecek kadar büyüdü).
 • Kedimize küsmek işe yarayan yöntemlerden biri. Sabit durduğumda ve tepki vermediğimde ısırmayı bırakıyor ve yalayarak gönül almaya çalışıyor. :)
 • Başka bir odaya koymak benim açımdan kolay olmadı. Bunu birkaç kez denedim ancak doğru yaptığımdan emin değilim. Çok uzun süre başka bir odada yalnız bırakamıyorum. Koyduktan 3 dakika sonra çıkarınca da pek bir anlamı olmuyor sanırım. Bu madde benim için oyun dışı.
 • HAYIR! Şşşşşt! Komutu en çok kullandığım yöntem. Başlarda anlık olarak işe yarasada sürekli yaptıktan sonra bu ifadeleri anlamaya başladı. Komutu duyduğu an kendini geri çekiyor.

*Bol aksiyonlu bir oyun içinde olduğunda ellerinizle yaklaşmamakta fayda var. Heyecanın zirve yaptığı anda durdurmak kolay olmayabilir.*

Geçtiğimiz haftaya göre şu anki durum çok daha iyi. Öğreniyor Muffin Hanım :).

Bu süreçte kediye sert davranmamak, bağırmamak ve onu korkutmamak önemli. Bu davranışınız kediniz ile aranızdaki ilişkiyi zedeleyebilir. Onların kalbini kırmak istemeyiz :).

Oyun oynarken ise ellerimiz ya da ayaklarımızla oynatmak yerine ona uygun oyuncaklarla oynatmak daha doğru. Böylece sizin elinizi bir av gibi görmeyecek ve ısırmaya çalışmayacak. Ben bunu bol ısırıklarla tecrübe etmiş oldum. :)

Her kedinin huyu farklı, sizin vahşi kediniz bakalım hangisine olumlu sonuç verecek :). Bu konuyla ilgili farklı önerileriniz varsa bilmek hoşuma gider.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Instagram : @auseesuablog

auseblog@gmail.com

Yorum Gönder

36 Yorumlar

 1. Tam bir çocuk.
  Okurken bir fark göremedim valla.
  :))

  YanıtlaSil
 2. İsmi çok tatlı :) ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, beğendiğine sevindim :) ❤

   Sil
 3. Çok şekermiş ya. Kedileri severim de hiç beslemedim. Kuşlarda da benzer durumlar olabiliyor. Bir şeye kızarsan kısa süreliğine bırakıyor olumsuz huyunu. Ama çok inatçılar. :)
  Kaç defa muhabbet kuşlarınca ısırıldım. 😀 Kene gibi yapışıp bırakmayan da var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuşlarda aynı doğru diyorsunuz :D Muhabbet kuşları ısırınca sahiden kene gibi yapışıyorlar. Sağlam ısırıyorlar üstelik :D Dudağımı kaptırmıştım bende. Teşekkürler yorumunuz için :))

   Sil
 4. Bizim vahşinin şşş dan falan anladığı yok :)

  YanıtlaSil
 5. Kedilerin, bebeklere yada küçük çocuklara uygulanan bazı yöntemlere karşı tepki vermesi gerçekten çok ilginç:-) Bir de kalkıp hayvanların duyguları olmadığını söylerler.. Ben köpeklerle ilgili yazı yazarken, üzüntüsünden intihar eden köpekler duymuş ve çok şaşırmıştım.. Verebileceğim bir öneri ne yazık ki yok ama umarım en kısa zamanda daha da uyumlu olur Muffin:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? :) Her geçen gün beni daha çok şaşırtıyor. Gerçekten duygusal ve akıllı hayvanlar. Oyun oynarken avına yaklaşmadan önce uyguladığı taktikleri görmeniz lazım.:) Umarım yakın zamanda ısırık sorununu tamamen çözeriz. Çok teşekkürler yorumunuz için :)

   Sil
 6. Muffin Hanım ya aşırı tatlı bir kediiiii :) Çocuk büyütmekten bence farkı yok sevgili Ausecim hem sabır işi hem çok büyük bir sevgi var işin ucunda hem de insan hiç kıyamıyor :)) Ama bazı taktikler işe yaramış hem o size alışıyor hem siz ona alışıyorsunuz birlikte büyüyorsunuz da diyebiliriz :) <3 <3 Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle farkı yok DoDecim :) Hele şu anki hali tam bir bebek. Bol uyumalı bol oyunlu ve yeni şeyler öğrenerek geçiyor günler. Hah birde bana küserek :D Kedilerin küstüğünü de böylece öğrenmiş oldum.
   Gerçekten birlikte büyüyoruz. Çok teşekkürler yorumun için sevgili DoDe, kocaman sevgilerimle :) <3<3<3<3

   Sil
 7. Oğlumun da eve aldığı sokak kedisi 4 tane yavru yapmış, sormaya korkuyorum nasıl başediyor:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 tane yavru amanın! :) Çok güzel altından kalkıyordur, anneleri yanındaysa kedicikleri bu süreci daha kolay geçirirler :) anne yoksa bütün iş bakanda bitiyor haliyle. Teşekkürler yorumunuz için :)

   Sil
 8. muffin ısırılır yenir normalde yani muffin ısırmaz ki :) bizim bücürük ve ben var ya o deneyimli bir kedisever, bişi olunca ona sorabilirsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimki ısıran türden :) Daha önce Bücürük ve Ben yorumları ile yardımcı olmuştu :) bir sorunum olursa kendisi aklımın köşesinde, teşekkürler Deep!

   Sil
 9. Küsmek, tepki vermemek çok işe yarıyor gerçekten. Önerilerin hepsi de olabiliri olan öneriler. Teşekkürler...Ayrıca Muffin ismi de ne kadar şeker bir ad öyle ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmi beğendiğinize sevindim :)) Çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

   Sil
 10. Kendileri pek sevimli ama bakımları da bir o kadar meşakkatli :)

  YanıtlaSil
 11. Cezalandırma yöntemi kediler için pek uygun değil aslında. Onları daha agresif yapıyor. Bizimkiyle de bebişken bu tür şeyler yaşadık. Arada hala oyun oynarken yapıyor :) Ama özellikle 3-5 ay arası diş bölgesinde kaşınma olduğu için yapıyordu. Sonra yüksek oranda azaldı zaten. Dikkatini başka bir oyuncağa çekmek dışında bir şey yapmadık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mümkün olduğunca uygularken sert olmamaya ve ses yükseltmemeye özen gösteriyoruz. Önemli nokta bu sanırım. Muhtemelen dişi kaşındığı içinde ısırıyordur. Bazen oyun oynarken kendini kaybedip şiddetli ısırıklara dönüşebiliyor bu durum. Dikkatini farklı oyuncaklara çekmeyi denedim ancak bizim ufaklık için geçici heves oldu, ellerimiz daha lezzetli sanırım. Büyüyünce aynı sorunu yaşamamak için araştırdıklarımdan en işe yarayan yöntemi uyguluyorum. Artık hayır kelimesini anlıyor ve daha iyi anlaşıyoruz.:)

   Sil
 12. Güzel bir yazı, teşekkürler Ause.:)

  YanıtlaSil
 13. Büyük sorumluluk hayvan sahibi olmak gerçekten. Bloguma beklerim.

  YanıtlaSil
 14. Reklama tıkladım siz de blogumda tıklarsanız ödesiriz

  YanıtlaSil
 15. ceza yöntemi kedilere işlemiyor. resmen hırslanıyorlar, köpeklerden çok farklılar. kararlı ve sakin gitmek en doğrusunu sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle köpeklerden çok farklılar. Hangi yöntem olursa olsun uygularken, ses yükseltmemek, bağırmamak, kızmamak en önemli nokta. Bunlara dikkat edildiğinde ve dozunda yapıldığında verimli sonuç alınacağına inanıyorum. Öteki türlü gerçekten daha çok hırslanıp, sinirleniyorlar. Şimdilik durum kontrol altında, artık "hayır" ı anlıyor.

   Sil
 16. Hep bir kedim olsun istedim, umuyorum ki ileride olacak :)) Arkadaşımın kedisinin de ısırma huyu var, bunu küçükken önlemek çok daha iyi. Onlar şu an pek bir şey yapamıyorlar, genelde ısırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir hayvana aile olmak bambaşka bir duygu, harika bir his :)
   Kesinlikle küçükken önüne geçmek daha kolay, bu açıdan şanslıyım. Muffin henüz 3 aylık ama 10 panter gücünde ısırıyor :D Isırıkları kontrol altına aldığımız için mutluyum.

   Sil
 17. Hırçın kedileri eğitmek keşke kolay olsaydı inanılmaz yorucu oluyorlar üniversite de okurken kedimiz vardı genelde o bize istediğini yaptırıyordu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız :D kediler özgür hayvanlar oldukları için söyleneni uygulamaktan çok bize istediklerini yaptırmayı daha çok seviyorlar. Sanırım bu eğitimde önemli nokta kedinin yavru olması :) büyükken eminim zordur

   Sil
 18. Bir köpek beslemeyi düşünüyorum ama ailem izin vermiyor fakat yinede düşünmüyor değilim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bu durumda olan çok kişi var :/ Yavaş yavaş akılarına sokmak en iyisi sanırım. Birde baş edebileceğine onları inandırmak galiba :)

   Sil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿