KEDİLİ HAYAT │TUVALET EĞİTİMİ VE MAMA DEĞİŞİMİ

kedi-tuvalet-eğitimi
   Muffin'den Haberler   

Muffin hanımla aldığımız yol az değil. Epey ilerledik. İkinci gün, izlediğimiz videolardan çiş eğitimini kaptık. Popo temizleme aşamasına henüz geçemedik çünkü küçük hanımın boyu yetmiyor. Bu durumda biz devre giriyoruz ancak onu rahatsız edecek ıslaklığı bırakmayı da ihmal etmiyoruz. Bunu yapma nedenim, kedilerin poposuna ıslak peçete ile dokunduğunuzda halen pis olduklarını düşünüp, temizlemek için gayret ediyor olmaları. Bu da eğitimin bir parçası tabii.

   Mama   
Yaş mama ile başladığımız yolculuğumuza kuru mama ile rahat rahat devam ediyoruz. Veteriner önerisiyle ilk etapta kuru mamayı yaş mama içine karıştırdık, tadına alıştıktan sonra kuru mamayı hafif ıslatıp vermeye başladık. Şimdi ise olduğu gibi kuru mamayı yiyebiliyor.  Haftada 1 gün kıyılmış yaş mama vermeye devam etmiştik ancak Muffin'in bağırsakları açısından pek iç açıcı olmadı. Kuru mamaya çok az yaş mama karıştırıp vermek ona daha iyi geldi. Kuru mamaya geçen kedilerin bol su içmesi ve suyun taze olması çok önemli. Bu sebeple suyunu sık sık yeniliyorum ve içme suyu veriyorum.
İlk başlarda çok fazla yemek yediğini düşünmüştük ancak az ve sık yedikleri için normal bir durummuş. Kediler doyduğu kadar yediği için yemek konusunda şanslıyız. Köpeğim Bee önüne bir çuval mama koysam hepsini yiyecek potansiyeldeydi.

   UYKU   
Sürekli tuvalete çıkma durumundan dolayı gece uykuları düzensizdi, aşırı aktif bağırsaklarının düzene girmesiyle gece uykuları da düzene girdi. 

   ALIŞKANLIK   
Büyüdükten sonra sıkıntı yaşamamak için daha şimdiden bazı alışkanlıkları edinmesini sağlıyoruz. Taranmak gibi, çıkmaması gereken yerler gibi ve zaman zaman silinmek gibi. Kendisini tam anlamıyla temizlemeyi öğrenene kadar o iş yükü bizde.

   TUVALET   
En önemli nokta şüphesiz tuvalet eğitimi. Boyunun yetebileceği, rahat girip çıkabileceği bir kabın yarısını kedi kumu ile doldurduktan sonra gün için 4-5 kez hatta bazen aklıma ne zaman gelirse Muffin'i kuma koyup, ön patileri ile kazma hareketi yaptırdık. Kolay öğrendikleri için bunu kavraması zor olmadı. İkinci günün akşamı kendi isteğiyle girip tuvaletini yaptı. Kedi kumunun sürekli temiz olması hanımefendi için önemli zira temiz bulmazsa, temiz bulduğu başka yerlere yapmaya başlıyor (aman dikkat).

Artık kendini rahat hissediyor ve yanımızda kasılmadan uyuyor. Oyun oynuyor, ortalığı keşfediyor hatta onun için yaptığım tırmalama direğini tırmalıyor (koltuklar şimdilik güvende). Kendi halinde rahatça, istediği gibi takılıyor.

Artık evi sahiplendi ve artık o bizim sahibimiz.

kedi-tuvalet-eğitimi
   Tüm tecrübelerimi, öğrendiklerimi burada paylaşmaya devam ediyor olacağım.  


*
Tuvalet eğitiminde yardımını gördüğüm video için buraya  tıklayınız.

*Kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağlayan kanal içinse buraya tıklayınız.

*Muffin ile ilgili ilk yazımı okumak isterseniz buraya tıklayınız. 

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Yorum Gönder

14 Yorumlar

 1. Sevgili Ause Esua aslında çok zor ve herkesin kolay kolay yapamayacağı bir şey yapıyorsunuz şu an tebrik ederim gönülden :) Gerçekten hayvan sevgisini içinde barındırmayan insanların kesinlikle bakımlarını üstlenmemeleri gerekiyor. Çünkü onlarda birer bebek ve başta bakıma muhtaç oluyorlar ve en önemlisi kendi dünyamıza onları kattığımızda kesinlikle bencil olmamız gerekiyor... Bu yazıda ne güzel anlatmışsın tecrübelerini... Sevgilerimle <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili DoDe :)) çok teşekkür ederim, mutlu ettin beni. 💖
   Çok haklısın. hayvan sevgisi olmayan, canı istediğinde sevip canı istemediğinde ilgilenmeyenlerin hayvan sahiplenmemesi gerekiyor ki zaten bir çoğu hayvan büyüdükten sonra bırakıyor bile belki denk gelmişsindir. Gerçekten bebek gibiler ve şuan bol sevgi bol bakım ve ilgiye ihtiyaçları var. Çok teşekkürler yorumun için tekrar, kocaman sevgilerimle 💖💖

   Sil
 2. Muffin çok kibar bir küçük hanımefendi çıktı desene Ausecim:)) Tersi de olabilirdi. Bir kedisever olarak kedilerin de insanlara benzediğini; kiminin uslu ve naif, kiminin agresif ve sinirli olduğunu, korkak, sokulgan vb. bir sürü özellikler taşıdıklarını adım gibi biliyorum.
  Sanırım evde kedi beslerken (büyütürken) büyüten insanların kişilik oluşturmalarında etkisi çok. Geçen bir videoya rastladım. Evin kedisi dışarıda hava alıp geldikten sonra tırmanıp, kapı tokmağını bildiğin insan gibi çalıyordu. Tak tak tak tak... Dörtleme yapıp yeniden :))
  Velhasıl kediler şekerleme gibiler. Çok sevilesiler. Bakımı için gösterdiğin gayreti kutlarım bu arada. Muffin aşırı şanslı bir kedi.
  Kolaylıklar diliyorum Ausecim. Sağlıkla, keyifle, mutlulukla büyütün minik kedinizi. Sevgiler...💖💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeugmacım küçücük ve inanılmaz sevgi pıtırcığı kendisi :)) büyüdükten sonra nasıl olur bilmiyorum, olgunlaştıkça biraz daha kendilerini geri çekiyorlar diye duydum.
   Ve çok haklısın büyüten kişinin katkısı çok büyük.
   Kapı çalmak mı:)) tam bir zeka küpüler desene. Bende çok denk geldim o tarz videolara inanılmaz akıllılar ve çabuk öğreniyorlar gerçekten.
   Çok çok teşekkür ederim bu güzel yorumun için Zeugmacım beni çok mutlu ettin :)) kocaman sevglerimle 💖💖💖💖

   Sil
 3. Bizim kedicik hemen alışmıştı; ama bu kadar küçük değildi. 2 ya da 3 aylıktı aldığımızda. Bebişler bakım istiyor :) Tüm ilgiye değiyor. Suratlarındaki sevimli bakış, gır gır uyumaları :) Harikalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakım, ilgi ve bol sevgi :)) O gır gır uyumaları beni bitiriyor zaten. Gerçekten harikalar :))

   Sil
 4. Benim bu konuda bir tecrübem yok ama bebek yetiştirmek gibi aynı:-) Gerçekten içerik aynı olmasa da temel de çok benzer. Her aşamasını böyle takip etmek çok güzel:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle :) Temel de neredeyse aynı. Bir bebek bakar gibiyim :) çok teşekkürler yorumunuz için :))

   Sil
 5. Tüyü kadar uzun ömrü olsun güzel kızının... İnşallah daha güzel nice anılarını okuruz burada ^^

  YanıtlaSil
 6. Bebek gibiler değil mi :)
  Bizim Bıdık tırmanma tahtasını sevmedi mesela çok zorladı bu bizi! Bir de kuru mama daha faydalı diyorlar yaş mama haftada bir veriyorum. Muffin e öpücükler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten bebek gibiler :)) Kimisi de sevmiyor değil mi? İlk etapta bizimki de sevmez kullanmaz diye düşünüyordum. Şaşırttı beni, ilgisini çekmeye başladı :)
   En güzel sistem o sanırım çoğunluk kuru mama hafta bir yaş mama :) çok teşekkürler bizden de kocaman öpücükler sanan <3

   Sil
 7. ha haaa muffin aferin sanaaa, kölelerine iyi davraan :)

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿