YEŞİLLİKLER NASIL SAKLANMALI?

 


   Yeşillikler Nasıl Saklanmalı?   


Merhaba!
Obburiks'in bu haftaki yazısı, yeşilliklerle ilgili.
Nasıl daha uzun süre saklarız?
Konuyla ilgili araştırma yapmadan önce, müdavimi olduğum yemek programlarının bazılarında maydanoz, fesleğen ve benzeri yeşillikleri yarısına kadar su dolu kavanozda tuttuklarını farkettim.
İsmini hatırlayamadığım  "Kitchen hacks - food life hacks" tarzı bir youtube videosunda da aynı yöntemi gösteriyordu. Araştırınca Refika Birgül'ün (Refika'nın Mutfağıyıllar önce yaptığı bir programa denk geldim. Taze yeşillikleri bozulmadan saklama yöntemlerinden bahsediyordu.

Nasıl yapıldığına ve ne kadar işe yaradığından bahsedelim.

Maydanoz, fesleğen, taze soğan dereotu, kişniş gibi yeşillikleri yıkayıp, kuruttuktan sonra yarısına kadar su dolu kavanoza, bardağa yerleştirip buzdolabının kapak kısmının alt bölümüne koyuyorum. Bu bölüm dolabın diğer bölümlerine oranla daha sıcak olduğu için bu tercih ediliyor, yeşilliklerin çok soğuk görmemesi gerekiyor.

Havalar iyice soğuduğunda ise fesleğen ve reyhanları mutfak masasının üstünde tutuyorum.

Bu şekilde yeşillikleri yaklaşık 10 gün kullanıyorum.

Yeşillikler Nasıl Saklanmalı?

Yeşillikler Nasıl Saklanmalı?

 Marul, ıspanak, roka gibi yeşillikleri ise yıkayıp, kuruttuktan sonra bir beze sarıp öyle kaldırıyorum. Aynı şekilde altına ve üstüne peçete koyarak kapaklı bir kabın içinde sakladığımda oluyor.


Afiye Olsun

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 Sevgiler, Ause

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Emeğine sağlık Ause.
  Önceden bende bardak yöntemini kullanıyordum. Gerçekten 2 günde pörsüyüp giden yeşilliklerim bahsettiğin yöntemle gerçekten 10-12 güne kadar gidiyor. Aynı yerden kapmışız fikri :)

  Şimdi mavi ışık teknolojisi olan bir buzdolabı aldım. Özel bir çekmecesi var, yeşillikleri olduğu gibi oraya koyuyorum, ortalama 8 gün kadar taze kalıyor. Fakat soğanı hala aynı senin yönteminle koruyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mely!
   Bak bu buzdolabı ilgimi çekti, araştıracağım şimdi. Çok iyiymiş cidden.
   Çok teşekkürler :) <3

   Sil
 2. Ben ilk poşetinden çıkarıp hiç yıkamadan peçeteye sararak yeni bir poşete koyuyor, ağzını kapatıyordum. Hem de hepsini:) 15 gün kadar dayanıyor bu şekilde. Ama belki de marketten değil de pazardaki köylü kadınlardan aldığım için bu kadar dayanıyordur.
  Seninkiler çok rahatlık. Salatı yapmak üzere hazır bekliyor. Mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler Ause:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeugma mis gibi köylü kadınların sattıklarının yerini hiç başka şey tutar mı :) öyle yaptığımda oldu gerçekten uzun süre dayanıyor. Ancak dediğin gibi hali hazırda yıkanmış, ayıklanmış yeşillikte büyük kolaylık ( ben gibi üşengeçler için ) :D ilk etapta yapıp kurtuluyorum. Teşekkürler yorumun için :) <3

   Sil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿