The Haunting of Hill House │The Haunting of Bly Manor │DİZİ

The-Haunting-of-Hill-House-The-Haunting-of-Bly-Manor-tepedeki-ev-bly-malikanesi
   The Haunting of Hill House   

Netflix

  

Merhaba! Korku ve gerilim seven biri olarak, The Haunting of Hill House ve The Haunting of Bly Manor en en en beğendiğim korku dizileri oldular. Karantinada yapılacak en güzel şeylerden biride zamana takılmadan bolca dizi ve film izlemek.

O yüzden bahsettiğim iki diziyi de aynı gün içinde izleyip, bitirdik. Bir çırpıda tüketmek pek hoşuma gitmese de güzel bir yapım bulunca ve bölümler önünüzde dizili vaziyetteyken izlememek biraz zor oluyor.

İlk olarak The Haunting of Hill House / Tepedeki Ev'den kısaca bahsedeyim.

Tüyler ürperten bir evde çocuklukları geçmiş 5 kardeşin ve ailesinin yaşadıklarını konu alıyor.  Zamanla dağılan aile üyelerinin tekrar bir araya gelişini ve geçmişleri ile yüzleşmelerini anlatıyor. 

Alıştığımız korku filmlerinden biraz daha farklı. Olaylar daha dikkat çekici ve olabildiğince heyecanlı, bir o kadar gerilim dolu. Dram yönü de oldukça yüksek. Sinsi korku detayları da bir o kadar güzel. 

Oyuncu seçimleri oldukça iyi. Çocukluk halleri ile yetişkin hallerinin benzerliği müthişti. Dizi ve filmlerde bazen uç seçimler yaşanabiliyor. Benzer oyuncular bulmak eminim zordur ancak hikayenin bütünlüğü açısından da büyük öneme sahip bana kalırsa.

The-Haunting-of-Hill-House-The-Haunting-of-Bly-Manor-tepedeki-ev-bly-malikanesi
   The Haunting of Bly Manor  

Aralarında seçim bile yapamıyorum. İkisi de aynı oranda güzeldi benim için. Gelelim Bly Malikanesine.

İki çocuğa bakmak ve eğitim vermek için Bly Malikanesine yerleşen genç bir kadını ve evde yaşananları anlatıyor. 2. sezon, aynı oyuncular ile çekilmiş ancak farklı hikayeye sahip.

Tepedeki Ev bir aile dramını konu alırken Bly Malikanesi bir aşk hikayesini anlatıyor. Tepedeki Ev'e göre daha az korku içeriyor diyebilirim. 

Victoria Pedretti'nin bu dizide aşırı tatlı oluşu ve kıyafetleri diziyi daha çok sevmemi sağladı. Dizinin renkleri, ortam, müzik çok güzeldi.

Peki sizler The Haunting of Hill House │The Haunting of Bly Manor dizilerini izlediniz mi? Sevdiniz mi? Yoksa size hitap etmedi mi? Hepsini bilmeyi çok isterim!

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Korku filmi çok severdim lise yıllarında. Hatta o dönemler korsan film almak modası vardı, öğrencisin ne yapacaksın... Övünmüyorum elbette ama orjinal film almak emekli aile için pek mümkün değildi.

  Sonra izlemeyi bıraktım. Panik ataklarım beni zorladı. Ama bugün kısmetse bende başlıyorum bu diziye. Eminim beğenirim, merak ettiğim bir şey var. İkinci sezondaki oyuncular ilk sezonda olan olayları biliyor halde mi ikinci sezonda oynuyorlar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zamanlar bende film kiralıyordum. Çok da severdim :) Bazı korku filmlerinde benze zaman zaman gerilirim ancak manyaklığımdan olsa gerek keyif aldığım için izlemeyi bırakmıyorum. Bu diziyi seveceğini umuyorum. İkinci sezondaki olaylar tamamen ilk sezondan farklı. Farklı hikaye, farklı karakterlerle oynuyorlar :)

   Sil

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿