FOTOĞRAF DÜZENLEMEK İÇİN ÜCRETSİZ 5 UYGULAMAŞimdiye kadar bir çok şey hakkında konuşmuşumdur ama asıl ilgi alanım olan fotoğraf ve videolarla ilgili hiç konuşmadığımı farkettim.
Küçük adımlarla fotoğraf ve video düzenlerken neler yaptığıma ve hangi uygulamaları, hangi bilgisayar programlarını kullandığıma dair bir yazı dizisi oluşturmak istedim. Bu başlık altında elimden geldiğince düzenli olarak bu yazı dizisini devam ettirmek istiyorum.

Profesyonel ekipmanla çekim yapmadığım zamanlarda, gördüğüm hemen hemen her şeyi telefonumla çekip telefonumla düzenliyorum. Bilgisayar başında olduğu kadar bununda başında çok fazla zaman harcıyorum. Severek yaptığım için inanın vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum bile. (Yoruyor, yalan yok.)
Profesyonel makine ile çekim yaptığımda fotoğrafı olduğunca olduğu haliyle bırakıp sadece ışık/gölge ayarları yapıyorum. Bazen de renk dokunuşları yapıyorum.
Telefon bir makine gibi çalışmadığından bazı fotoğraflara renk ayarı mutlaka yapıyorum.

Bir dönem hatırlarsanız ortalık tek çeşit profil rengi ile dolup taşmıştı. İşte o dönemin yıldızı lightroom!
Fotoğraf kalitesini artırmadan tutunda renk düzenini, netliğini ayarlamaya kadar bir çok özellik mevcut. Bilgisayar versiyonu kadar kapsamlı olmasa da işini gayet güzel yapan bir uygulama. Ben renkleri belirginleştirip, pürüzleri yok etmek için kullanıyorum.

Çektiğim fotoğrafta ışık ve netlik problemi varsa doğrudan snapseed'e koşuyorum. Karmaşık değil, pratik ve çok işime yarıyor.

Vsco benim ilk göz ağrım. Paylaşım işlerine ilk giriştiğimde kullandığım tek uygulama buydu. Karmaşık olmayan düzeni ve herkese hitap edecek ücretsiz filtreleri mevcut.
Halen çok seviyorum ancak eskisi kadar kullandığımı söyleyemem.

Vsco'nun pabucunun dama atılmasının nedeni işte bu uygulama. Tezza uygulamasında birbirinden güzel, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 4 filtre var. Daha fazla ücretsiz filtreye erişebilmeyi isterdim ancak bu dördü de gayet işimi görüyor. Lightroom üzerinden düzenlediğim fotoğrafları Tezza ile renklendiriyorum ve işim bitiyor. Uygulamadaki diğer filtrelere satın alarak sahip olabilirsiniz.

Diğerleri gibi fotoğraf üzerinde filtre yapmanızı sağlamıyor ama görevi şahane. Instagram'a belli boyutlarda fotoğraflar eklenebiliyor dolayısıyla fotoğrafları çoğunlukla olduğu haliyle değil kırpılmış haliyle yüklüyoruz. Whitagram bu durumda devreye giriyor. Fotoğrafın orijinal halini koruyarak Instagram'a uygun hale getiriyor. Üstelik renk ayarı, fotoğraf üzerine yazı ve sticker eklenebiliyor.


Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu serinin ikincisinde instagram story için kullandığım 4 uygulama yer alacak. Görüşmek üzere !

Fikirlerinizi ve önerilerini duymayı çok isterim :)

Instagram : @auseblog

auseblog@gmail.com

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler, Ause


Yorum Gönder

4 Yorumlar

Düşünceleriniz ve önerileriniz beni mutlu eder🌴 🌵 🌾 🌿